ČLÁNKY
Zajímavé články o nemovitostech
Zajímavé články o nemovitostech
V tomto článku Vám nenapíšu o tom, jak prodat nemovitost s realitní kanceláří či bez, ale o tom, co ještě udělat po zdárném koupení nemovitosti.
Stručný krátký scénář je: vyberete si z inzerce nemovitost, sjednáte si prohlídku s makléřem nebo přímo majitelem nemovitosti, vše dopadne na výbornou, nemovitost se Vám líbí, tak si plácnete.
Podepíšou se kupní smlouvy a vklad na katastr.
Po zhruba necelém měsíci, hurá jste majitelé, ale pozor, tím to nekončí, teď přijdou další zásadní věci, u kterých někteří lidé chybují, zapomínají.
Potom, co jste se stali majiteli Vaší vysněné nemovitosti, zaplatili za ni celoživotní úspory nebo jste se museli zadlužit u některých z bank, to bohužel nekončí.
1) Od koupi nemovitosti máte povinnost opět platit, a to daň z nabytí nemovitých věcí 4 %,
podává se daňové přiznání k dani z nabytí nemovitých věcí nejpozději do konce třetího měsíce následujícího po měsíci, v němž byl zapsán vklad práva do katastru nemovitostí příslušnému finančnímu úřadu.
2) Opět Vás nepotěším a bude další placení. A jak jinak než opět daně, tentokrát daň z nemovitosti. Musíte vyplnit daňové přiznání a na finančním úřadě vám vypočítají výši daně, kterou budete platit každoročně. Daňové přiznání se podává vždy do konce měsíce ledna následujícího roku. Např.: koupili jste nemovitost v roce 2020, tak do 31. 1. 2021 musíte podat daňové přiznání k dani z nemovitých věcí.
3) A tady Vás snad trochu uklidním, tady nebudete muset platit. Tedy jak se to vezme. Jedná se o nahlášení k odběru energií – elektrika, plyn, voda… to byste měli udělat po podepsání předávacího protokolu. Příslušné instituce ho k přehlášení budou potřebovat.
U těchto tří bodů, pokud kupujete nemovitost přes realitní kancelář, by Vám měla pomoci příslušná realitní kancelář a nejlépe to vše za Vás vyřídit. Tyto body nejsou detailním návodem, jak to udělat, je to jen připomínka, že se to udělat musí. Snad Vám to trochu pomohlo se zorientovat v této problematice. Je to jen klasický nejjednodušší scénář při koupi. Samozřejmě mohou být i složitější případy, například nemovitosti nakupované v exekuci. Ale o tom snad zas někdy příště.